Szukanie pierwszej pracy w IT – apel do osób rekrutujących

Porozmawiałem z piętnastoma niesamowitymi ludźmi. To, co mówili było często zaskakujące. Zobaczyłem sporo chęci, determinacji i pasji. Każda historia była inna, ale łączył je jeden wspólny element. Tym czymś było szukanie pierwszej pracy w IT. Rozmawiałem z ludźmi, którzy po nawet kilkudziesięciu latach w jednym miejscu decydują się zmienić dotychczasowe otoczenie zawodowe o 180 stopni. Usłyszałem także opinie od osób, które dopiero podejmują się swojej pierwszej pracy w IT zaraz po studiach.

Skupiłem się na rolach nie-programistycznych, gdyż sam nigdy nie byłem zawodowym programistą. Nasze rozmowy dotyczyły więc pracy jako: tester, analityk, konsultant/wdrożeniowiec, kierownik projektów.

W tym artykule zebrałem wnioski na temat zatrudniania osób bez doświadczenia w IT. Jest to mój apel do pracowników działów rekrutacji i HR.

Mam nadzieję, że dotrze on jak najszerzej i dzięki temu pomoże innym, którzy weszli na taką samą ścieżkę jak moi rozmówcy.

Jeżeli możesz, to udostępnij ten wpis dalej!

Do wszystkich zajmujących się rekrutacją osób początkujących w IT

1. Lata doświadczenia to tylko liczba

W wielu ogłoszeniach o pracę w IT kluczowym kryterium są lata doświadczenia – 2, 5… Słyszałem, że zdarzają się też stanowiska juniorskie, w których wymagane jest kilkuletnie doświadczenie.

Jak w takiej sytuacji można zacząć?
I czy czas spędzony na danym stanowisku faktycznie determinuje wiedzę i doświadczenie? Przecież niektórzy popełniają te same błędy przez długie lata.

A gdyby tak umożliwić zastąpienie lat doświadczenia czymś innym? Może zrealizowaniem małego projektu samodzielnie, czy jakimś praktycznym szkoleniem. Albo przygotować elastyczną ofertę, w której osoba bez doświadczenia otrzyma nieco niższe wynagrodzenie na start, do czasu aż nie nadrobi pewnych kompetencji.

Opcji jest naprawdę bardzo wiele (liczę na Twoją kreatywność!)

2. Doświadczenie poza IT jest równie cenne (albo i cenniejsze)

Jeden mój rozmówca usłyszał, że wszystko super, ale ten wiek to już no…nie bardzo.

Jakiekolwiek doświadczenie biznesowe to ogromny skarb. Zwłaszcza w przypadku stanowisk, w których kluczowy jest kontakt z klientem. Tego, jak narysować diagram UML każdy nauczy się w kilka dni. Dla odmiany poprowadzenie skutecznych negocjacji czy wciągającej prezentacji to już kompetencje wymagające lat treningu.

Droga rektuterko/rekruterze – masz często przed sobą CV osób, które wiele osiągnęły w życiu zawodowym. Realizowały złożone projekty. Prowadziły spotkania czy szkolenia dla setek osób. Wiedzą jak się komunikować w opanowany, kulturalny sposób. Mają ogromne doświadczenie biznesowe, czasami nawet jako właściciele firm zatrudniających dziesiątki pracowników.

Jedyne czego brakuje to dwóch liter – IT. Cała reszta się zgadza.

Pamiętaj, że junior zaraz po studiach nie będzie miał tych umiejętności. Że wiedza ze studiów przegrywa w kontakcie z realiami komercyjnymi.

Spróbuj przełożyć doświadczenia kandydatów na potrzeby w projekcie IT. Bardzo często znajdziesz dobre dopasowanie!

3. Szanuj czas (zwłaszcza tych, którzy pracują na 3 etaty)

Słyszałem o historiach, kiedy to rozmowy i ćwiczenia rekrutacyjne przebiegły ok i ogólnie nikt nie miał uwag, ale i tak chodziło o zatrudnienie osoby z doświadczeniem.

Po co więc tracić czas?

Jeżeli planujesz zaprosić do procesu osobę przebranżawiającą się z zupełnie innego obszaru, to pamiętaj, że jej grafik wygląda często tak:

 • Bieżąca praca,
 • Rodzina, dzieci,
 • Dokształcanie się, kursy, praca własna w ramach przebranżawiania,
 • Przeglądanie ofert pracy w IT, przygotowywanie CV.

Często brakuje doby, żeby zrobić to wszystko.

Jeżeli więc chcesz kogoś zaprosić do procesu tak z ciekawości, ale i tak na 99% zatrudnisz kogoś innego, to szkoda Waszego wspólnego czasu. Postawienie sprawy jasno od samego początku będzie dużo lepszym rozwiązaniem.

4. Praktyki jako opcja nie tylko dla studentów

Zaciekawiła mnie też historia, gdy ktoś szukający pierwszej pracy w IT nie został przyjęty do programu praktyk ze względu na…zbyt duże doświadczenie. A z drugiej strony doświadczenie to było niewystarczające, aby zaoferować standardowe stanowisko.

Co za paradoks!

Osoby szukające pracy często są gotowe zacząć od praktyk czy stażu. Mówimy tutaj o ludziach, którzy mają za sobą lata kariery zawodowej, więc jeden miesiąc na praktykach bez przychodów jest zwykle do udźwignięcia finansowo.

Pomyśl czy nie otworzyć się też na takie rozwiązania.

5. Przedstawiaj realne warunki (dotrzymuj słowa)

Zdarzały się też sytuacje, w których kandydaci otrzymywali propozycję pracy na konkretnym stanowisku, jednak pierwsze tygodnie brutalnie weryfikowały tę sytuację. Okazywało się, że jednak ze względu na niewielkie doświadczenie świeżo upieczony pracownik będzie zajmował się czymś innym.

Jest to zwyczajnie nie fair.

Dlatego mam ogromną prośbę – przed rozpoczęciem współpracy zastanów się, czy na pewno będziesz w stanie zaoferować kandydatowi to, na co się umówiliście.

6. Bądź wyrozumiała/y – to jest naprawdę duży stres

Dla ludzi z IT zmiana pracy często jest przyjemnością. Nowe projekty, nowe wyzwania. Sytuacja jest zupełnie inna dla kogoś, kto zostawił za sobą lata dotychczasowej kariery zawodowej, żeby zacząć od zera. Bez gwarancji, że coś z tego będzie w przyszłości.

Osoby szukające pierwszej pracy w IT działają często w stresie. Inwestują w ten proces sporo czasu i pieniędzy. Czasami rezygnują z aktualnego zajęcia, żeby mieć więcej czasu na naukę i przebranżawianie się. Wtedy moment znalezienia nowej pracy ma ogromny wpływ na budżet rodzinny.

To nie jest łatwe.

Pamiętaj o empatii i bądź wyrozumiały.

7. Nie każdy, kto szuka pierwszej pracy w IT jest na LinkedIn

LinkedIn to standard w IT. W wielu branżach jest odwrotnie – tam nikt nie korzysta z LinkedIn. Słyszałem, że na kursach przygotowujących do szukania pracy w IT podkreśla się rolę obecności na tym portalu. Zbudowanie dobrego profilu i przełamanie się w publikowaniu wymaga jednak czasu.

Jeżeli więc kandydat nie ma profilu na LinkedIn, to nie znaczy, że należy go od razu skreślić. Być może dla niej/niego to jest właśnie standard. Nie traktuj tego faktu jako czynnika wykluczającego kandydata z procesu.

8. Daj feedback, to nic nie kosztuje

W trakcie szukania pierwszej pracy w IT często pojawia się niepewność. Kandydaci nie wiedzą, czy ich CV jest ok, czy czegoś brakuje. Nie są pewni dlaczego nie zostali zaproszeni na rozmowę.

Stąd też ogromna prośba do osób przeprowadzających rekrutacje. Jeżeli widzisz jakieś twarde kryteria, które eliminują kandydata z dalszych etapów, to przekaż taką informację zwrotną. Może to być brak certyfikatu, może zbyt niskie kompetencje językowe czy nawet jakiś rażący błąd w CV.

Odpisanie zajmie Ci chwilę, a komuś może to pomóc w znalezieniu nowej pracy. Taka informacja zwrotna będzie nieoceniona!

9. Zapewnij buddyego

To już dotyczy sytuacji, gdy zdecydujesz się zatrudnić osobę bez doświadczenia w IT. Ważnym czynnikiem, który większość moich rozmówców podkreślała, jest wsparcie ze strony kogoś doświadczonego w pierwszych tygodniach pracy. Kogoś, kto będzie w stanie zaangażować się kilka godzin w tygodniu, żeby wdrażać nową osobę, tłumaczyć pewne zagadnienia, pokazywać specyfikę pracy na danym stanowisku itd.

Dzięki temu taka osoba szybko wejdzie w nową rolę i w pełni rozwinie swój potencjał. Jeżeli więc tylko masz taką możliwość, to zarezerwuj buddyego dla osoby początkującej w IT.

10. Przygotuj oferty z perspektywy potrzeb, nie liczb w CV

Jako podsumowanie mam bardzo ważny apel – weryfikuj kandydatów z perspektywy tego, co będą robić, a nie liczb zapisanych w wymaganiach na dane stanowisko.

Jeżeli otrzymujesz od lidera/menedżera opis stanowiska wyłącznie z poziomu twardych liczb – 2 lata doświadczenia, min. 3 projekty, technologia A, B i C itd., to poszukaj odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” Często to jest tylko skrót myślowy, za którym kryją się inne potrzeby. Warto je poznać.

Na rynku IT ciągle brakuje doświadczonych pracowników. Może warto zastanowić się, czy nie skorzystać z kompetencji, które posiadają specjaliści z innych branż. A czas i budżet zaoszczędzony dzięki krótszym poszukiwaniom kandydatów przeznaczyć na przygotowanie materiałów, szkoleń i programów rozwojowych dla przebranżawiających się pracowników.

Jest ogromna szansa, że takie rozwiązanie będzie korzystne dla obu stron.

Podziękowania

Dziękuję wszystkim, z którymi miałem okazję rozmawiać o wyzwaniach i sukcesach w szukaniu pierwszej pracy w IT. Bez Was nie byłoby tego materiału.

Trzymam kciuki za Wasz sukces i za każdego, kto podejmuje odważne decyzje!


Przeczytaj rozmowę z Karoliną Jarocką, która zaczynała jako dziennikarka, a obecnie prowadzi projekty IT i pomaga innym przejść do tej branży: https://projectmakers.pl/koordynator-projektow-it-czyli-ogarniacz-projektowy-wywiad-karolina-jarocka/

ogarniacz projektów Karolina Jarocka

W rozmowie z Maciejem Kubinowskim, który z wykształcenia jest humanistą, też pojawiło się wiele wątków na temat zmiany branży. Zobacz jakie rady daje Maciej początkującym: https://projectmakers.pl/pasja-do-projektow-szacunek-dla-ludzi-maciej-kubinowski/

wywiad Maciej Kubinowski

Witaj w Project Makers!

Cześć, jestem Artur.

Uruchomiłem bloga Project Makers po to, żeby pokazywać jak przy pomocy podstawowych narzędzi i zdrowego rozsądku, każdy może w krótkim czasie osiągnąć mistrzostwo w zwinnym zarządzaniu projektami.

A wszystko zaczęło się od niezaliczonych egzaminów z programowania
(czytaj dalej…)

Potrzebujesz konsultacji?
Umów BEZPŁATNE spotkanie!

bezpłatne konsultacje zarządzanie projektami

Partnerzy Project Makers

Szukasz ciekawych treści?

Najnowsze wpisy

 • All Post
 • Definiowanie wymagań
 • Narzędzia
 • Planowanie
 • Praca z celami
 • Rekomendacje
 • Rozmowy z ekspertami
 • Zarządzanie budżetem
 • Zarządzanie jakością
 • Zarządzanie zespołem

Znajdź na blogu

Szukasz ciekawych treści o Narzędziach, Automatyzacji i Wskaźnikach w Zarządzaniu Projektami?

Zapisz się do Newslettera Project Makers!
Najnowsze trendy, ciekawostki, narzędzia.
Tylko sprawdzone treści. 

Współpracuję z:

Project Makers
u. Dworcowa 8
44-240 Żory
artur@projectmakers.pl

Copyright © 2024 Project Makers