Zgrany zespół to podstawa Scruma. Jak duży powinien być taki zespół, żeby móc sprawnie realizować projekty? W tym artykule odpowiem na to pytanie, posiłkując się konkretnymi badaniami naukowymi.
Zajrzyjmy do Scrum GuideTM
Według Scrum GuideTM – „The Scrum Team is small enough to remain nimble and large enough to complete significant work within a Sprint, typically 10 or fewer people. In general, we have found that smaller teams communicate better and are more productive. If Scrum Teams become too large, they should consider reorganizing into multiple cohesive Scrum Teams, each focused on the same product. Therefore, they should share the same Product Goal, Product Backlog, and Product Owner.”
Czyli many konkret – 10 osób lub mniej. Dlaczego nie więcej?
Próżniactwo społeczne (social loafing)
Większe zespoły cierpią na tzw. próżniactwo społeczne. Chodzi o to, że jeżeli zespół jest dość duży, to odpowiedzialność za wspólny cel rozkłada się na wiele osób. Każdy więc czuje, że ma niewielki wkład w końcowy sukces zespołu. A to w konsekwencji prowadzi do prostego wniosku – w dużym zespole nie warto się przesadnie angażować w wykonywane zadania, bo to i tak nic nie zmienia.
Co innego, gdy pracujesz samodzielnie lub w małej grupie. Wtedy odpowiedzialność jest nieporównywalnie większa!
Tę sytuację wizualizuje poniższy wykres:
Wykres ten pokazuje, że zaangażowanie maleje liniowo wraz ze wzrostem liczby osób. Jaki jest jednak optymalny rozmiar zespołu?
Dlaczego 10+ osób to już za duży zespół?
Trafiłem na ciekawe badanie „Team Size Can Be the Key to a Successful Project” przygotowane przez Douga Pytnama. Na podstawie 491 projektów o różnej złożoności, Doug odkrył powtarzające się korelacje pomiędzy rozmiarem zespołu a wpływem na rezultaty pracy.
Przykładowo:
Z powyższego wykresu wynika, że zespół 9-11 osobowy ma o wiele gorszy wskaźnik produktywności niż 5-7 osób.
Na podstawie jeszcze kilku innych wskaźników Doug ustalił, że 3-5 osób to optymalny rozmiar zespołu. Zespół składający się z 5-7 osób jest prawie tak samo efektywny. W uproszczeniu, 3-7 osób to optymalny rozmiar zespołu developerskiego.
Nie zawsze duży zespół = nieefektywność
Jak zwykle, jest jeszcze druga strona medalu.
W dużym zespole jest naturalnie większy przepływ wiedzy. Ludzie mają okazję się rozwijać. Łatwiej jest też rozwiązywać złożone problemy. Są więc pewne sytuacje, kiedy duży zespół sprawdzi się lepiej od małego. Nawet pomimo spadku indywidualnej efektywności każdego z członków.
Więcej o tym usłyszysz w nagraniu:
Dinner Table – prosta zasada do określania rozmiaru zespołu
W nagraniu tym wspominam też o zasadzie Dinner Table. Chodzi o to, że jest pewien limit osób przy stole, do którego grupa może prowadzić jedną spójną konwersację. Powyżej tego limitu zaczynają się tworzyć podgrupy, które rozmawiają na różne tematy. Podobnie działa to na warsztatach czy wszelkich spotkaniach zespołowych.
W ramach ćwiczenia możesz zaobserwować, ile wynosi taki limit w Twoim otoczeniu!
Jak duży powinien być zespół Scrumowy – podsumowanie
Podsumowując:
- Optymalny rozmiar standardowego zespołu Scrumowego to 3-7 osób.
- Są jednak wyjątki. W przypadku trudnych tematów, kiedy wymiana wiedzy i korzystanie z mądrości grupy jest kluczowe, warto zwiększyć rozmiar zespołu powyżej tego limitu.
Chcesz podnieść produktywność? Zobacz, jak robi to Nozbe!